С изложбата „Гласовете на природата“ представяме темата за екологията и на общността на хората с увреден слух.
Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.
Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.
„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.
Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198
В Народния театър „Иван Вазов“ започнаха репетиции на постановката „Оръжията и човекът“ с режисьор Джон Малкович, съобщаватоттрупата.
По думите им Джон Малкович ще предложи на публиката нов поглед върху класическата антивоенна комедия на нобеловия лауреат Бърнард Шоу, която разглежда темите за любовта и човешката природа с характерния за автора остър хумор и социална критика.
„Много се вълнувам, че започвам репетиции в Народния театър. Имам чудесен опит в работата си с български актьори и мнението ми за вас е много високо. Деклан Донелан и Тимофей Кулябин също ми споделиха, че са изключително впечатлени от вашия талант и професионализъм“, е казал на актьорите Джон Малкович, цитиран от екипа на театъра.
В спектакъла участват Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов, Ненчо Костов, Пламен
Диалогът между Европа и България никога няма да спре. Той винаги ще съществува. Това каза Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), при откриването на експозицията „Европа в България“.
„Ще се връщаме назад в дните, ще се опитваме да виждаме далеч в бъдещето, ще се борим за своето настояще, но по-важно е, че има диалог“, отбеляза тя.
Кураторът Любен Домозетски обясни, че тази изложба е замислена отдавна и претърпяла множество трансформации. Експозицията има за цел да покаже основните европейски художествени направления, които оставят своето отражение върху българското изобразително изкуство от Освобождението до средата на ХХ век.
Този период не е много дълъг, но в никакъв случай не е монолитен. Напротив - той е изключително разнообразен. Всяко едно десетилетие от него се отличава от останалите и ни разкри
Имената на 12 артисти, които ще заминат за двумесечен творчески престой в „Сите де-з-ар“ (Cité internationale des arts) - Париж, ще бъдат обявени на 19 септември. Тогава ще бъде и откриването на изложбата на ул. „Шипка“ 6 с творби на кандидатите за творческата резиденция, съобщават от СБХ.
Творците, които журито ще избере, ще заминат през 2025 година. В условията за участие в конкурса за „Сите де-з-ар“ е посочено, че могат да участват автори, които не са пребивавали досега или са пребивавали в ателиетата преди 2015 включително.
Както информирахме, Cite internationale des art в Париж съществува от 1965 година. Създадено е от семейство Брюно. Съюзът на българските художници е един от учредителите и още същата година изпраща свои представители. Всяка година Съюзът на българските художници обявява конкурс, за д
При пълна зала и без инциденти премина втората премиерна вечер на постановката „Оръжията и човекът“ в голямата зала на Народния театър, .
По време на почти двучасовия спектакъл публиката аплодира в продължение на няколко минутите артистите от най-голямата ни трупа. На поклона, освен целият актьорски излязоха режисьорът Джон Малкович и сценографът Пиер-Франсоа Лимбош. От залата се чуваха викове „Браво!“.
Малко след 21:00 ч., на изхода между колоните и пред стълбите на Народния театър имаше полицаи, които отклоняваха излизащите граждани от двата странични излаза. Площадът пред театъра беше празен.
Утре е третото премиерно представление по произведението на Бърнард Шоу.
Това каза д-р Вихрен Митев от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ по време на откриването на фотоизложбата „Гласове на природата“ днес.
Експозицията бе представена в столичната градина „Кристал“ и показва истории на най-засегнатите територии от климатичните промени.
По думите на д-р Вихрен Митев, изложбата „Гласовете на природата“ е озаглавена по този начин, защото тя „говори през хора, които са силно уязвими от промените в природата“.
Идеята на проекта е темата за екологията и промените в климата да влезе в по-широката общественост, каза още той.
Д-р Вихрен Митев обясни, че изложбата проследява сюжетна линия – от величието и уникалността на природата към използването от човека и вредите, които той нанася. В експозицията са подредени снимки, истории и проекти от участници от цял свят, добави той. За първи път е била представена пред 2019 година, а към момента пълните права се държат от фондацията, каза още той.
На 21 септември Държавен куклен театър (ДКТ) – Видин ще изнесе две представления на спектакъла "Дядовата ръкавичка" в Нюрнберг, Германия. Това показва информация на фейсбук страницата на театъра.
Поканата за гостуването е на председателя на управителния съвет на българското училище „Златен век“ в немския град Стела Иванова.
Театърът ще зарадва българските деца от Нюрнберг, както и от съседните градове Регенсбург и Аусбург, които ще пристигнат в училището специално за представлението „Дядовата ръкавичка“.
Моноспектакълът е създаден по познатата народна приказка. Сценарият и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови. Сценографията и куклите са на Миглена Методиева и Георги Славков. Композитор е Петко Манчев. Участва актрисата Маргарита Костова.
През изминалото лято екипът на ДКТ – Видин реализира турнета в София и Бур
Решението на съда във връзка с делото на Александър Морфов срещу дисциплинарното му уволнение не е окончателно. Според юристите на Народния театър то е неоснователно. Решението ще бъде обжалвано, се казва в коментар от страна на Народния театър.
Александър Морфов не е възстановен на работа в Народния театър „Иван Вазов“, се казва още в коментара.
Софийският районен съд отмени уволнението на Александър Морфов като главен режисьор в Народния театър с решение от 14 октомври. Заповедта за уволнението е от 28 февруари миналата година.
Съдът приема, че Морфов е автор на надписите по вратата на кабинета на директора, но счита извършеното за „артистично изпълнение, целящо да изрази протеста на същия срещу действията на директора на театъра“.
В моти
Международният конкурс за млади цигулари постави началото на 49-ото издание на Музикалните дни „Проф. Недялка Симеонова“ в Хасково.
Музикалният форум, който се провежда в театър „Иван Димов“, откри кметът на града Станислав Дечев. Той поздрави участниците в конкурса и им пожела успех, а след приключване на Музикалните дни - да разказват за красивия град Хасково по всички точки на света.
По традиция жребият за поредността на участниците в конкурса изтегли най-малкият цигулар тази година в конкурса - седемгодишната Калина Борисова от Пловдив.
Конкурсната програма е в четири възрастови групи. Тази година участват общо 13 цигулари. Те са оценявани от жури с председател проф. Гинка Гичкова - преподавател по цигулка в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, София, и членове: проф. Пламен Джуров, проф. Кремена Оксенкруг, доц. д-р Галина Койче
Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".
Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.
Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.
Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м
Третата самостоятелна изложба на Алиса Софиянска бе открита снощи в Художествена галерия "Христо Градечлиев" в Каварна, съобщиха от местната администрация.
Оттам допълват, че от няколко години Алиса Софиянска рисува активно, черпейки вдъхновение от романтиката на Северното Черноморие и село Поручик Чунчево, където семейството й често отсяда.
В изложбата са представени 59 платна в различни размери, рисувани с акварелни бои. Тематиката е разнообразна, като включва море, архитектура, абстракция, цветя и плодове. Експозицията се отличава с многоцветност.
Жителите и гостите на Каварна ще могат да разгледат изложбата в галерия "Христо Градечлиев" до края на месец август.
На въпроса по какъв начин инициативата подпомага обществото на хората с увреден слух той посочи, че в тази общност не се говори в дълбочина по темата за климатичните промени, затова тяхната общност има затруднение в комуникирането с останалите общности. Информацията стига до тях по определени канали като силно синтезирана и профилирана, допълни той. Д-р Митев отбеляза, че ще се радва, ако и самата общност работи с фондацията в дългосрочен план и сама изяви свои желания за следващи дейности.
„Благодарение на Столична община и хората, които ни насочиха да направим този проект, ние имаме шанс да работим сега за първи път с тази общност. Това е възможност за нас наистина да ги опознаем и да разберем какво мислят по темата, както и какво можем ние да подобрим при преподаването на материали и знания по темата“, посочи д-р Вихрен Митев.
Той каза още, че мисията на фондацията е по креативни начини да предаде научното познание за състоянието на климата и на глобалното затопляне до възможно най-широк кръг от хора.
Според данните, предоставени от изложените презентации от проекта „Гласовете на природата“, през април тази година е била отчетeна единадесетата поредна година с рекордно горещи месеци.
Според данните, посочени в докладите на експертите и учени от ООН и Парижкото споразумение, 2024 година може да бъде първата, в която затоплянето ще надмине границата от 1.5 градуса по Целзий.